תאונות דרכים קטלניות/קשות ועבירות תעבורה חמורות (הפקרה)

תאונות דרכים קטלניות/קשות ועבירות תעבורה חמורות (הפקרה)

תאונות דרכים קטלניות/קשות ועבירות תעבורה חמורות (הפקרה)

תאונת דרכים אם קשה, ואם קטלנית, נמצאת במגרש הפלילי. קרי, מדובר בתיקים פליליים לכל דבר ועניין. 

תאונה דרכים קטלנית, כשמה כן היא, תאונה בה מצא אדם את מותו. חשוב לציין, תאונת דרכים שהובילה למותו של אדם, יכולה להביא להגשת כתב אישום כנגד הנהג האחראי בגין עבירת גרם מוות בנהיגה רשלנית (שעונשה עד 3 שנות מאסר), או עבירת המתה בקלות דעת (שעונשה עד 12 שנות מאסר), וזאת בהתאם לנסיבות. 

קיים הבדל מהותי מבחינת חומרת הענישה בעבירות השונות, ואף בהיבט זה, יש חשיבות גדולה בבחירת עורך הדין המגיע דווקא מהעולם הפלילי, תוך ניסיון והתמחות בתחום זה. כך גם במקרים בהם תאונת הדרכים גרמה לנפגעים באורח קשה, דבר שעלול להוביל לענישה חמורה, ובצידה פסילת רישיון נהיגה לשנים ארוכות. 

תיקי הפקרה (פגע וברח) – מדובר במקרים בהם אדם אשר מעורב בתאונת דרכים (גם אם לא אשם בגרימת התאונה), ונמלט מהמקום מבלי ליתן טיפול רפואי ראשוני לנפגע ומבלי להזעיק עזרה. 

בדומה לתיקי תאונות קטלניות, גם בתיקי ההפקרה, כתב האישום יכול שיוגש לבית המשפט לתעבורה, וזאת כאשר מדובר בעבירות שעונשן 3 או 7 שנות מאסר. כאשר במסגרת התאונה מצא אדם את מותו או שמא נפגע פגיעה קשה וחמורה, העונש אף יכול להגיע ל – 14 שנות מאסר, וכתב האישום בגין עבירות מסוג זה מוגש לבית המשפט המחוזי.

יודגש כי האישום בגין עבירת ההפקרה אינו תלוי באישום בגין גרימת התאונה, ונהג יכול וימצא עצמו מואשם באחריות לגרימת התאונה ובהפקרה או בעבירת הפקרה בלבד – הכל תלוי נסיבות האירוע והחקירה.

יצוין כי בצד הגשת כתב האישום בגין גרימת התאונה, במרבית המקרים מבקשת התביעה לפסול את הנהג מלנהוג עד תום ההליכים.

על כן, הן בתיקי תאונות דרכים קטלניות וקשות והן בתיקי הפקרה, ישנה חשיבות רבה למומחיותו של עורך הדין המייצג בתחום זה, וזאת לאור העובדה שמדובר בתחום מובהק שבמומחיות. 

מומחיותו של עורך הדין המייצג נדרשת החל משלב החקירה בשטח לאחר התרחשות התאונה, (וזאת מכיוון שגם שם דברי החשוד עלולים לשמש כנגדו). מכאן החשיבות הרבה של ליווי החשוד בתאונה/הפקרה על ידי עורך הדין המתמחה בתחום זה.
הכלל הוא כי לא מדברים בחקירה ו/או עם שוטר בטרם מתייעצים עם עורך דין העוסק ומתמחה בתחום זה.

 יודגש, עורך דין אשר אינו בקיא בתחום התאונות הקטלניות והקשות ובתיקי ההפקרה, עלול לגרום ללקוחותיו נזק בלתי הפיך שלא לצורך.

עו”ד אלון טנקג’י כיהן בעברו כפרקליט בכיר, וכממונה על כל תחום התעבורה בפרקליטות מחוז מרכז, וזאת במשך  שנים רבות. במסגרת תפקידו זה, ניהל עו”ד אלון טנקג’י את מחלקת התעבורה,  אשר עסקה בטיפול התיקים הקטלניים ותיקי ההפקרה במחוז. משכך, מכיר תחום זה על בוריו הן כסנגור והן כתובע.

המוניטין והניסיון הרב של עו”ד אלון טנקג’י בניהול תיקי תאונות דרכים קטלניות ותיקי הפקרה, משני צידי המתרס – הוכיחו ומוכיחים את עצמם פעם אחר פעם, בהשגת התוצאה הטובה ביותר עבור נאשמים נורמטיביים מן הישוב, אשר היו מעורבים בתאונת דרכים קשה או עם הרוגים, וניצלו מתקופות מאסר ממושכות ושנות פסילה ארוכות.

לראיה נביא מקצת הצלחות משרדנו בתחום מורכב זה

תיק פגע וברח חמור – הצלחה של משרדנו מחודש אוגוסט 2023
תיק בו הורשע אדם בבית משפט מחוזי בגין עבירת הפקרה לאחר פגיעה (פגע וברח), ונדון לעונש 14 חודשי מאסר בפועל. משרדנו הגיש ערעור לבית המשפט העליון כנגד חומרת הענישה. ניהול נכון ומקצועי של עורך דין אלון טנקג’י, הוביל לכך שבית המשפט העליון קיבל את ערעורנו והורה, באופן תקדימי, על המרת עונש המאסר בפועל לעבודות שירות.

ייצוג איש כוחות הביטחון אשר גרם לתאונה קטלנית
משרדנו קצר הצלחה בייצוג איש כוחות הביטחון אשר היה בדרכו לאירוע מסכן חיים, עת עבר באור אדום ברמזור ופגע ברכב אשר עבר באור ירוק ופגע ברכב אשר עבר באור ירוק. כתוצאה מעוצמת הפגיעה נהרגה לצערנו ילדה קטנה אשר ישבה ברכב הנפגע. בבדיקת הדם של לקוח משרדנו התברר כי בגופו נמצא סם מסוג קנאביס.
גם בתיק זה, משא ומתן נחוש של משרדנו מול הפרקליטות ועמידה על הקושי הניכר בראיות, הביא למחיקת עבירת הנהיגה תחת השפעת סם, וכן ויתור מצד הפרקליטות על דרישתה למאסר בפועל והסתפקות בעונש של עבודות שירות. נוכח מחיקת עבירת הסמים איש הביטחון המשיך בתפקידו החשוב, והדרישה לפטרו נזנחה ע”י הרשויות.

תאונת דרכים קטלנית במעבר חצייה – 3 חודשי עבודות שרות
בשנת 2019 אירעה תאונת דרכים קטלנית בעיר נתניה. כתב האישום ייחס לנאשם עבירות של גרימת מוות ברשלנות, עבירה שדינה 3 שנות מאסר ועבירה נוספת של אי מתן זכות קדימה להולך רגל במעבר חציה. בתחילת הדרך דרשה התביעה מאסר בפועל ושנות פסילה ארוכות. במהלך דיוני פרשת התביעה, הצליח עו”ד אלון טנקג’י בשיתוף פעולה מקצועי של בוחן תנועה מטעם ההגנה, לשלול ולערער את מרבית ראיות המאשימה ולהוביל להסדר טיעון והסכמה לענישה מקלה במיוחד.

מעבר ברמזור אדום – תאונה עם הרוג ופצוע קשה
נהגת אשר חצתה בשוגג רמזור אדום בפנייה שמאלה ופגעה ברוכב קטנוע אשר הגיע ממול – כתוצאה מעוצמת הפגיעה רוכב הקטנוע נהרג והמורכב עימו נפצע קשה. במשא ומתן עיקש של משרדנו מול הפרקליטות, תוך הצטיידות בחוות דעת מומחה מטעמנו, ועמידה נחושה על קשיים בחומר הראיות, הסכימה הפרקליטות לוותר על עונש מאסר בפועל אותו דרשה בתחילה ולהסתפק בעונש הכולל עבודות שירות בלבד.

אין באמור לעיל בכדי להוות משום ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי או חוות דעת משפטית. הכתוב לעיל מהווה תיאור כללי בלבד